Można by pomyśleć, że tym artykułem przespaliśmy proces rekrutacji, bo w wielu miejscach jest on już zamknięty. Jeśli rodzice chcą, aby maluchy uczęszczały do żłobka od września, w żłobkach publicznych etap rekrutacji z reguły rozpoczyna się na przełomie lutego i marca. Czy w prywatnych żłobkach jest tak samo? Nic bardziej mylnego. Do niepublicznej placówki zapisy trwają cały rok, a dziecko zostaje przyjęte do placówki wtedy, gdy w żłobku są wolne miejsca.
Zasady rekrutacji w publicznym żłobku
Może wspomnijmy o zasadach rekrutacji w publicznej placówce, aby mieć porównanie do tych, obowiązujących w prywatnej placówce. Proces rekrutacji do publicznego żłobka w Polsce jest prowadzony przez gminę, na której terenie znajduje się żłobek. Terminy i zasady rekrutacji są ustalane przez każdą gminę indywidualnie i zazwyczaj są one ogłaszane na stronach internetowych gmin lub w mediach społecznościowych.
Ogólny proces rekrutacji do publicznego żłobka w Polsce wygląda następująco:
- Złożenie wniosku o przyjęcie dziecka do żłobka
Rodzice lub opiekunowie dziecka muszą złożyć wniosek o przyjęcie dziecka do żłobka w odpowiednim urzędzie gminy. Wniosek składa się elektronicznie, a lista żłobków i szczegóły rekrutacji do nich znajdują się na stronie: https://nabor.pcss.pl/warszawa/zlobek
Wniosek można złożyć maksymalnie do trzech żłobków. Do wyboru są żłobki dofinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego i żłobki wchodzące w skład zespołu żłobków.
Wniosek o przyjęcie dziecka do żłobka powinien zawierać następujące informacje:
- imię i nazwisko dziecka,
- datę urodzenia dziecka,
- adres zamieszkania dziecka,
- dane kontaktowe rodziców lub opiekunów dziecka,
- wybrane żłobki, do których rodzice lub opiekunowie chcą zapisać dziecko.
- Ocena wniosków
Wnioski o przyjęcie dziecka do żłobka weryfikowane są w ciągu 15 minut. Wtedy udostępniana jest informacja o liczbie uzyskanych punktów i miejscu zajętym na liście oczekujących dzieci zakwalifikowanych do danego żłobka.
Kryteria rekrutacji do publicznych żłobków w Polsce, dzięki którym można uzyskać dodatkowe punkty obejmują:
- miejsce zamieszkania dziecka,
- sytuację zawodowa rodziców lub opiekunów dziecka,
- niepełnosprawność dziecka lub rodzica, bądź opiekuna prawnego,
- pochodzenie dziecka z rodziny wielodzietnej,
- wychowywanie dziecka przez jednego rodzica lub opiekuna prawnego.
Jeśli dziecko zostanie zakwalifikowane do żłobka, rodzice lub opiekunowie dziecka mogą złożyć wniosek o przyjęcie dziecka do żłobka publicznego.
Jaki proces rekrutacji do żłobka obowiązuje w prywatnych placówkach?
Proces rekrutacji do prywatnego żłobka w Polsce jest ustalany przez dany żłobek. Zasady rekrutacji są zazwyczaj ogłaszane na stronie internetowej żłobka. Trzeba przyznać, że nie jest to tak skomplikowana procedura, jak w przypadku publicznych placówek, a o przyjęciu dziecka do żłobka decyduje ilość wolnych miejsc w placówce.
Ogólny proces rekrutacji do prywatnego żłobka w Polsce wygląda następująco:
- Kontakt ze żłobkiem
Rodzice lub opiekunowie dziecka muszą najpierw skontaktować się ze żłobkiem, aby uzyskać informacje o rekrutacji i ilości dostępnych miejsc w wybranej placówce.
- Opłaty i rezerwacja miejsca
Żłobek prywatny taki jak nasz w Łomiankach rekrutacje rozpoczyna od podpisania umowy rezerwacyjnej, gwarantującej miejsce w żłobku, a także od wpłacenia opłaty wpisowej.
- Podpisanie umowy
To już końcowy etap rekrutacji. Wiąże się on z podpisaniem umowy o świadczenie usług z prywatnym żłobkiem oraz udzieleniu w karcie informacyjnej kilku istotnych zagadnień dotyczących dziecka. Karta ta zawiera:
- imię i nazwisko dziecka,
- datę urodzenia dziecka,
- adres zamieszkania dziecka,
- dane kontaktowe rodziców lub opiekunów dziecka.
Ostatnią składową procesu jest przedłożenie zaświadczenia od pediatry o braku przeciwwskazań, aby dziecko uczęszczało do żłobka i zapisanie danych dziecka w formie krótkiego oświadczenia lub zaświadczenia.
Kiedy dziecko może rozpocząć uczęszczanie do prywatnego żłobka w Łomiankach?
Rekrutacja do publicznego żłobka odbywa się na określonych zasadach i w ustalonym terminie. Czasami zdarza się tak, że konieczne jest uruchomienie naboru uzupełniającego. Wtedy szansę na dostanie się do publicznego żłobka mają te dzieci, które otrzymały mniejszą ilość punktów. Jednak z reguły ma to miejsce przed wrześniem, aby właśnie w tym miesiącu wraz z kompletem dzieci ruszył nowy rok w żłobku.
Z kolei w przypadku prywatnego żłobka, jeśli tylko są wolne miejsca, dziecko może dołączyć do ekipy żłobkowej przez cały rok. Choć warto pamiętać o tym, że w czerwcu część dzieci kończy przygodę ze żłobkiem i wtedy to ilość wolnych miejsc jest większa, niż w ciągu roku.
Kiedy zapisać dziecko do żłobka w Łomiankach?
Jeśli rodzice decydują się wcześniej na zapisanie dziecka do żłobka, można powiedzieć, że ze spokojną głową mogą podejść do procesu rekrutacji i tym samym zapewnić swojemu dziecku miejsce w placówce. Jest to szczególnie ważne, gdy wiemy doskonale, kiedy upływa termin naszego urlopu macierzyńskiego czy tacierzyńskiego. Do tego należy dodać także wybór konkretnej placówki, która będzie odpowiednia dla dziecka i spełniała wymagania rodziców. Wszystkie te składowe dają jednoznaczną odpowiedź, aby nie zwlekać z zapisaniem dziecka do prywatnego żłobka, by rozpoczęło ono uczęszczanie do placówki w momencie ukończenia 12 miesiąca życia.